Narodowy Fundusz Zdrowia

Szpital specjalistyczny Ortovita jest doskonale wyposażonym, nowym

ośrodkiem, w którym każdy pacjent otoczony jest właściwą opieką

PORADNIA PRELUKSACYJNA – Artur Harmata

CO TO JEST DYSPLAZJA STAWÓW BIODROWYCH?
Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada u niemowląt. Występuje u 4-10% dzieci. Dysplazja to niedostateczny rozwój kości i innych elementów tworzących ten staw, a zwłaszcza zbyt płytkie i strome brzegi panewki na kości biodrowej, w której jest umocowana kość udowa. Stan taki powoduje, że kość udowa, w miarę zwiększania się siły mięśni i ich napięcia, zostaje trwale wysunięta z panewki poza staw. Dochodzi wtedy do zwichnięcia stawu, które uniemożliwia dziecku prawidłowe chodzenie.

JAKIE CZYNNIKI SPRZYJAJĄ POWSTAWANIU DYSPLAZJI?

OBJAWY SUGERUJĄCE DYSPLAZJĘ

CO ROBIĆ BY ZAPOBIEC DYSPALZJI?

LECZENIE DYSPLAZJI

Stwierdzona przez lekarza rozwojowa dysplazja stawów biodrowych wymaga odpowiedniego leczenia. Specjaliści zalecają zakładanie dzieciom z dysplazją specjalnej ortezy, która pomaga doprowadzić staw do prawidłowego stanu. Najczęściej stosowane są: poduszka Frejki, szelki na bioderka dla niemowląt tzw. uprząż Pavlika i szyna Koszli, które mają za zadanie utrzymać nóżki dziecka w odwiedzeniu na boki i zgięciu w stawach biodrowych i kolanowych. Gdy do dysplazji dołączy się podwichnięcie lub zwichnięcie głowy kości udowej, którym towarzyszy skrócenie nogi i utykanie podczas chodzenia wymaga to leczenia operacyjnego. Zignorowana lub przeoczona dysplazja stawu biodrowego daje znać o sobie w okresie pokwitaniowym, pojawia się wówczas zmęczenie, dolegliwości bólowe kolana, później biodra. U kobiet często występują dolegliwości bólowe tuż po urodzeniu pierwszego dziecka, jako wynik powstających wcześnie zmian zwyrodnieniowych biodra na tle przetrwałej dysplazji.

KILKA SŁÓW O PORADNI PRELUKSACYJNEJ

Poradnia preluksacyjna zajmuje się wykrywaniem wad wrodzonych i rozwojowych stawów biodrowych u noworodków i niemowląt. Lekarz Ortopeda (posiadający kwalifikacje wymagane do wykonywania UGS bioder u dzieci) wykonuje badanie ortopedyczne oraz USG bioderek, które pozwala ocenić czy ich budowa jest prawidłowa co umożliwia  trafną diagnostykę stawów. W przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości można natychmiast wdrożyć wczesne postępowanie ortopedyczne, aby zabezpieczyć dziecko przed problemami ze stawem biodrowym w późniejszych latach życia.

Pierwsze badania stawów biodrowych dziecka powinno odbyć się zaraz po jego narodzinach, a kolejne regularnie w miesiącach życia dziecka (1, 3, 6, 12);
nawet  jeśli po badaniu na oddziale noworodkowym lekarz nie podejrzewa dysplazji, i tak należy zgłosić się do Poradni Preluksacyjnej. Jest to istotne, ponieważ nawet jeśli pierwsze badanie nie wykaże żadnych nieprawidłowości, nieodpowiednia pielęgnacja np. w trakcie przewijania dziecka może do nich doprowadzić.

Badanie ortopedyczne stawów oraz USG jest całkowicie nieszkodliwe i bezbolesne dla dziecka. Jeśli dziecko marudzi, to tylko w wyniku niezadowolenia i braku komfortu. Brak kontroli i zbyt późne wykrycie wad w budowie stawów biodrowych mają o wiele poważniejsze i bardziej bolesne konsekwencje niż niewielki dyskomfort w trakcie badania.

JAK PRZEBIEGA BADANIE?

Lekarz układa noworodka na równym i twardym podłożu. W badaniu sprawdza czy obie nóżki odwodzą się symetrycznie, czy przy odwodzeniu główka kości udowej nie wyskakuje z panewki stawu. Sprawdza też czy fałdy pod pośladkami i pośladki są symetryczne, czy oba uda i nóżki są równej długości, ocenia stawy dotykowo. Jest to badanie rutynowe. Jeśli w tym podstawowym badaniu lekarz zauważy coś niepokojącego lub stwierdzi występowanie przynajmniej jednego z objawów dysplazji, wykonuje USG stawów biodrowych dziecka i przy prawidłowym wykonaniu dokładnie obrazuje ułożenie główki kości udowej oraz kształt panewki stawu biodrowego. Na koniec lekarz informuje o kolejnej wizycie kontrolnej, edukuje rodziców: jak prawidłowo pielęgnować dziecko, czego unikać a czego przestrzegać, jak postępować by nie dopuścić do powstania dysplazji oraz odpowiada na pytania, czy wątpliwości rodziców, które nasuwają się podczas wizyty.

Warto pamiętać!!!

Zapraszamy do korzystania z usług Prywatnej Poradni Preluksacyjnej w Strzyżowie, w której to lekarz Artur Harmata (specjalista ortopeda i traumatolog, specjalista medycyny sportowej) zajmie się badaniem ortopedycznym oraz USG stawów biodrowych Państwa Pociech. Profilaktyka niech będzie mottem każdej wizyty.

PRYWATNA PORADNIA PRELUKSACYJNA

Fabryka Cukierków „Roksana”

UL. MOSTOWA 35

38-100 STRZYŻÓW

PRYWATNA PORADNIA PRELUKSACYJNA CZYNNA:

CZWARTEK W GODZINACH 13.30 – 14.30

REJESTRACJA TEL. 603750660